Nanelik

Yeni AKM binası mı yapılacak? İstemezük!

“Bunlar var ya bunlar, istemezük diyor başka bir şey demiyor” diyen sayın cumhurbaşkanı recep tayyip Erdoğan a ithafen..

Öncelikle aydınlatılması gereken bir husus olduğunu düşünüyorum, bizde iş ahlakının anlamını sadece “çok çalışma” olarak görüyoruz. Çok çalışmanın, boş çalışma mı? Olup olmaması çoğu kez göz önünde bulundurmayız. İşe yarasın veya yaramasın biri çok çalışıyorsa toplumda göze hoş gelebilir. Amma velakin sorulmaz ki yahu bu senin işin midir diye!

Taksim'deki Yeni AKM Binası

Taksim’deki Yeni AKM Binası

Merak ettiğim Cumhurbaşkanının “iş tanımı” nedir, iş tanımı kaba bir tabir olabilir ama sonuç itibariyle bir görevi vardır. Görevlerinin arasında yeni yapılacak AKM binasının mermerlerini seçmek olmamalı. Kendileri o kadar rahat dile getiriyor ki bunu hiç kimsede demiyor, arkadaş senin ne işin var mermerle, sağda solda mitinglerde. Cumhurbaşkanının iş tanımını bilmiyorum ama bence daha önemli işleri olmalıdır. Bu mevzuyu derinleştirmeden ana konumuza dönecek olursak..

Kültür Merkezlerine hiç ihtiyacımız olmadığı kadar ihtiyacımız var, güzel bir girişim. Ama kültür ve sanata verilen değer sadece inşaat alanında kaldığı için bir katkı sağlayabileceğini düşünmüyorum. Her ilde üniversite yapıp nasıl ki eğitime katkı sağlanamazsa her yere imam hatip yapıp dine de katkı sağlanamaz. Önemli olan bu çalışmaların inşaatlarını yapmak değil, toplumda karşılığını oluşturabilmek için bazı yolların önünü açmak gerekir.

Mesela, kültür ve sanatı geliştirmek mi istiyoruz? Sanatı gönüllerde taht kurmuş Levent KIRCA nın “Olacak O Kadar” programı iktidara dokunuyor diye kaldırmayacaksın. 21 yıllık tv mizanseni Bülent ECEVİT e mi dokunmadı, Süleyman DEMİREL e mi? Onlarca siyasi dönemine güldürerek yansıttı. Ama ne yazık ki son 15 yılda yayından kaldırılan programlardan sadece bir tanesi. Sadece o da değil, nice sanatçı ile görüşleri uymuyor diye televizyonlara çıkartılmadı, programları iptal ettirildi. Merhum TARIK AKIN’dan Müjdat GEZER’e nicesi.. İsmi geçen değerli isimleri tanımayan veya sanatını sevmeyen var mıdır?

Sanata ve kültüre verilen değer binalarla ölçülemez, ne yazık ki yeni AKM ile kültür ve sanat değerimiz artmayacak. Bunu gerçekten istiyorsak eğer, özgürlüklerin önünü açmalıyız, sanatçının düşüncesine göre sanatını kısıtlamamalıyız.

Bu arada, AKM nin resmine bakarken “duran adam” geldi aklıma, Selam olsun.

10 total views, 2 views today

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: