Nanelik

Türk Milleti, Haydi Yüzleşelim!

Biz Türkler şöyleyizdir, böyleyizdir pofpoflamalarının ötesine geçelim biraz. Tarihte şu kadar devlet kurduk bu kadar savaş kazandık, falan filan.

İnsanoğlu dünyanın neresinde olursa olsun tarihlerini düşünerek güç alırlar. Bizdeki durum ise “500 Sene evveli benim atalarım bunları bunları yaptı” söyleyip yan gelip yatmaktan öteye gitmiyor.

Geçmişimiz bize zarar veriyor ve bir perde ötesine gidemiyoruz. Veya gitmemiz engelleniyor farkında olmadan. Bütün imparatorluklar yıkılmaya mahkumdur peki ya biz neden Yeni Osmanlı söylemlerine şakşakçılık ediyoruz. Osmanlı İmp. hakkında hiç bir fikri olmayanlar bu söylemlere seviniyorlar. Bilmiyoruz, araştırmıyoruz. Duygusal düşüncelerimizle hareket ediyoruz. Tuttuğumuz siyasi liderlere saplaktılı aşıkmışız gibi davranıyoruz. “O ne derse doğrudur”, “O mu yok öyle yapmaz, yaptıysa bile doğrudur” dedik. Bu ülkede bir dönem “çaldıysa o çalsın”, “çalıyor ama adam çalışıyor”  söylemleri dolaşmıyor muydu? Bu bir kaç söylem bile ne durumda olduğumuzu özetlemiyor mu?

Okumuyoruz,

Sorgulamıyoruz,

Dinlemiyoruz,

Öğretmiyoruz,

Karşı fikirlere açık değiliz,

Hayal kurmuyoruz,

Plan yapmıyoruz,

Üretmiyoruz,

Gerilim ve kavgadan besleniyoruz,

 

Doğrusu çok cahiliz, çok.

 

 

61 total views, 1 views today

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: