Nanelik

Ömürlük Kavramlar

Ömürlük Kavramlarmlar

Belli kalıplara oturmuş kavramlar var hayatımızda, sorgulamayı düşünmediğimiz. Anlamından o kadar eminiz ki tekrar düşünmenin faydasız belki de tehlikeli olduğunu sanırız. Düşüncelerimizin temeli sağlam olsaydı hiç korkar mıydık kendimizden? Kaçımız din konusunda kendini sorgulayabilir. Yâda vatan nedir? Bin yıl önceki vatan kavramı şuan geçerli olabilir mi? Peki politik düşüncelerimizin babadan oğula geçmesine ne demeliyiz?

Yaşam tarzımız ve kültürümüz kelimelerin anlamlarını şekillendirir. İstanbul’da yaşayan bir genç ile köyde yaşayan başka bir gencin ahlak anlayışı aynı olmayabilir. Biraz daha geriye gidelim 624 yılındaki bedir savaşında ölen insanlar ile 2018 yılında sınır ötesi operasyonlarda ölen insanlar karşılaştırılabilir mi? Devletin verdiği şehitlik mertebesi dini olarak kabul edilebilir mi?

Tarih, zaman ve mekân ile ölçülebilir. Kavramlar içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Bin yıl önce yaşayan insanlar için vatan, ahlak ve eğitim gibi hayati kavramların günümüz yüzyılında yeniden tanımlanmalıdır. Umarım bu düşünce biraz olsan kabuğumuzdan sıyrılmamıza faydalı olur.

Düşüncelerimiz sorgulamaya açık ve tartışılabilir olmalıdır.

322 total views, 2 views today

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: