Nanelik

İnternet ithalatçılığı ve Bilişimin geliştirilmesi

Ülkemizdeki internet kullanıcı sayısı 46.28 milyon olduğunu göz önünde bulundurursak ülke ekonomisine katkısını veya zararını da düşünmeliyiz. Tabii sosyolojik sorunları ayrı bir çerçevede değerlendirilebilir. Biz bu yazıda ekonomi ile olan ilişkisine dikkat çekmeye çalışacağız.

Öncelikle Türkiye’de en çok girilen 10 siteye bir göz atalım. Bu sitelerden  5’i yabancı kaynaklara ait, başka bir deyişle ithal.

1 – Google.com.tr
2 – Youtube.com
3 – Google.com
6 – Facebook.com
10 – Instagram.com

İnternet ithalatçılığı olarak adlandırabileceğimiz bu faaliyetler görünmez gider olarak düşünebiliriz. Gıda, hizmet, enerji, savunma ve sanayi gibi pek çok alanda ithal ettiğimiz ürünlerin içerisine internet ithalatçılığnı da eklemeliyiz.Bu oran hiç azımsanacak gibi değil ve teknoloji geliştikçe hızla artacaktır.

 

Para ödemediğim sitenin ekonomik zararı ne olabilir?

Sitelerin ücretsiz olması veya girişte bizden para talep etmemesi, paramızın dışarıya gitmediği anlamına gelmez. İnternetin reklamcılık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduracak olursanız fikriniz değişebilir. Facebook-twitter-youtube-google bu sitelerde yayınlanan reklamların gelirleri yurtdışına çıkmaktadır. Dolayısıyla dışarıya çıkan her para cari açığımızı etkileyecektir.

 

Bunun önüne nasıl geçilebilir?

En kolay yöntemi “yasakçı” analyışla olabilir. Bu siteler yasaklanırsa bazı noktalarda aksamalar yaşanabilir ama hayat durmaz. Ama bu yöntem hukuki olmaz. Yasak veya caydırıcı yöntemler kalıcı bir sonuç vermeyebilir. Teknolojinin gelişimini ülke politikası olarak uzun vadede düşünülmelidir. Bilişim eğitimini ve teşvikleri artırmalıyız. Ha deyince olacak bir durum değil ama geleceğe yatırım yapılırsa ve gençlerimiz desteklenirse daha iyi buluşlar ülkemizde filizlenecektir.

 

16 total views, 2 views today

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: