Nanelik

Ankara’daki Rusya, İran ve Türkiye zirvesinin ardından Amerika askeri harekât kararı aldı.

 

Amerika füzeleri yolluyorum, dedi ve dünya beklemeye geçti. Rusya, Suriye’yi koruyacağını ve gelecek saldırıya karşı cevap vereceğini deklare etti. Amerika’dan gelen askeri müdahale işaretlerinin ardından NATO ülkelerinin donanması Akdeniz’de Suriye’ye doğru yola çıktı. Bir tarafta Rusya, İran ve Suriye diğer tarafta NATO ülkeleri olan Amerika, Fransa, İngiltere ve Almanya taraflarını belli etti. Türkiye uzak kalmaya çalışıyor ama bir yandan rejim değişmesi gerektiğini yeniden hatırlatıyor.

Suriye iş savaşının çıkmasında politik hataları olan Türkiye, sınır ötesi operasyonlar ile toparladı. Suların ısındığı Akdeniz’de geçmiş yıllardan aldığı tecrübeyle hareket etmelidir. Amerika veya Rusya’nın tarafında olmadan arabuluculuk rolünü tekrar üstlenirse bölgede yeniden söz sahibi olacaktır. Fakat Suriye’deki rejimin yıkılmasını diretmemesi gerekir.

Bölgede çıkacak sıcak çatışma Suriye topraklarının dışına taşmayacaktır ancak bunun bile olmaması için Türkiye elinden geldiğince çaba harcamalıdır.

8 total views, 1 views today

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: