Nanelik

Amerika’ya verilen hukuk güvencesi

Vize yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından, ABD elçiliği “Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır” açıklamasını yapıyor. Başbakan Yıldırım ABD ziyareti öncesi bu açıklamayı yayınlıyor ve uçağına biniyor uçak hareket ediyor. Sayın başbakan ın uçağı ABD ye inmeden, ABD başbakan yardımcısı ile yapacağı görüşmeyi ABD yetkilileri bir gün sonrasına erteliyorlar. Diplomaside eşine az rastlanan bir nezaketsizlik olarak nitelendirebiliriz ama ABD bunu misilleme olarak yaptığını yorumlayabiliriz. Randevusu iptal olan Yıldırım, ABD de park bahçe gezip basın ile vakit öldürmeye koyuldu.

Başbakan Yıldırım Amerika'da Parkta

Başbakan Yıldırım Amerika’da Parkta

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’na yapılan bu nezaketsizlik gururumuza dokunsa da bize merhum Ecevit’in Clinton karşısında çekilen fotoğrafını hatırlatıyor. Zira bu fotoğraftan yıllarca prim yapmadılar mı? Vay efendim Ecevit ayakta bekliyordu, biz böyle oturuyoruz, bacak-bacak üzerine atıyoruz, ceket iliklemiyoruz vs gibi söylemler fakir-fukaranın garip-gurabanın hoşuna gidiyor ve taraftar topluyordu. Peki, sayın Yıldırım’ı ABD başkan yardımcısı görüşmeye kabul etmeyip bir gün ertelemesi Türkiye de yansıması nasıl olacak? Yada olacak mı?

Peki Ecevit, ABD karşısında neden o durumdaydı?
Kıbrıs’ta Yunanlıların zulmü altında olan kardeşlerimize sırtını dönmedi. Erbakan ile birlikte aldıkları kararla Avrupa ya ve ABD ye karşı durdular. AB ye girmek için Kıbrıs’ı peşkeş çekme yerine, Kıbrıs a barış harekatı düzenlediler. Biliyorlardı Kıbrıs ın stratejik önemini, tıpkı Irak ın bölünmesinin Türkiye ye zarar vereceğini bildiği gibi.. öyle ki Amerika, Irak a girmek için Tayyip Erdoğan ı bekleyecekti.. Zira Ecevit buna geçit vermemişti.

9 total views, 2 views today

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: